Aktualności

1 Grudnia Światowy Dzień Waliki z AIDS

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny.

W punktach konsultacyjno diagnostycznych (PKD), gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w całym roku 2016 odnotowano 444 zakażenia HIV. W bieżącym – już 409.Warto działać na rzecz rozwiązania problemu epidemii HIV, także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu. Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi.

Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA !

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA.pdf (706.2 KiB)

DEPRESJA - Hasłem Światowego Dnia Zdrowia 2017r.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. Z tego względu niezwykle ważną dla każdego (nie tylko dla lekarza) kwestią jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia.

Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, jej objawy mogą mieć charakter zarówno nawracający, jak i przewlekły. Obecnie dostępne są coraz lepsze metody terapii, które z jednej strony zapewniają większą skuteczność, a z drugiej – są coraz mniej obciążające.

http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=186&wid=12&wai=&year=&back=%2F

Ulotka "PROFILAKTYKA ZATRUĆ POKARMOWYCH"

Ulotka Zatrucia pokarmowe.pdf (324.6 KiB)

Nowa lokalizacja Punktu Konsultacyjno - Diagnostycznego

Informujemy, że od 1 marca 2016 Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny robiący bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, który do tej pory działał przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie zmienia swoją lokalizację.

Od 1 marca 2016 r. funkcjonuje przy ul. Nugat 3 (Ursynów) w Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji, od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 - 20.00 oraz środy, piątki i soboty w godz. 10.00 - 14.00. (dojazd Metro Imielin, dalej trzy przystanki linią 148 do przystanku Nugat (kierunek Wiatraczna).

 

Archiwum aktualności

Nie ma dostępnych aktualności.

Światowe Dni Młodzieży

Światowy Dzień bez Tytoniu 2016