Przejdź do treści

Aktualności

Wytyczne przeciwepidemiczne GIS dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - III aktualizacja

Wytyczne przeciwepidemiczne GIS 2.07.2020 R. zlobki prezdszkola - III aktualizacja.pdf (4.2 MiB)

Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku

Wytyczne_GIS_MZ_i_MEN_dla_organizatorow_wypoczynku_dzieci_i_mlodziezy.pdf (140.7 KiB)

Ocena bieżąca jakości wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli - Zalew Karczunek w Kałuszynie

Ocena jakosci wody Karczunek 2020.pdf (430.2 KiB)

Jak usunąć kleszcza

Uważaj na kleszcze - film edukacujny

Ulotka dla Rodziców/Opiekunów Dzieci w wieku 2-3 lat

SEASPolska_Ulotka-dla-rodzicow_zlobek_Covid19.pdf (281.6 KiB)

Światowy Dzień Bez Tytoniu

Stacjonarne obozy pod namiotami - instrukcja

Instrukcja stacjonarne obozy pod namiotami.pdf (568.9 KiB)

Informacja dla inwestorów składających wnioski o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo zawiadomienia o zakończeniu budowy

ZN informacja dla inwestorow.pdf (156.7 KiB)

PRODUKT POLSKI – KUPUJ ŚWIADOMIE

"Kupowanie żywności ze znakiem PRODUKT POLSKI służy polskiemu rolnictwu i polskiej gospodarce"

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem:

https://www.gov.pl/web/produktpolski

https://www.polskasmakuje.pl/produkt-polski/

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z Północnych Włoch

Informacja GIS dla osob powracajcych z Pln. Wloch_24.02.2020.pdf (395.7 KiB)

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AZJI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ

W związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2020 r. dot. wystawiania faktur do paragonów, wystawienie faktury na firmę może odbywać się wyłącznie w przypadku, gdy podczas wykonywania płatności zlecający badanie poda NIP firmy, na którą będzie wystawiana faktura.

W zleceniu na badania należy podać wszystkie dane firmy.

UWAGA

W przypadku nie podania numeru NIP firmy  podczas wykonywania płatności, faktura może być wystawiona wyłącznie na osobę fizyczną/zlecającego badanie.

 

Informacja

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim informuje, że dnia 19.12.2019 r. oraz 2.01.2020r. nie będzie przyjmowany materiał do badań na nosicielstwo.

 

Ogłoszenie w sprawie ustalenia dnia 27 grudnia dniem wolnym od pracy dla pracowników PSSE Mińsk Mazowiecki

Ogloszenie.pdf (273.0 KiB)

Zmiana przepisów dot. importu żywności pochodzenia niezwierzęcego.

Od dnia 14 grudnia 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące importu żywności z państw trzecich. Na tej podstawie obowiązkowo będzie stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Państwowych Granicznych Inspektorów Sanitarnych) oraz importerów żywności.

Nowe wymagania będą dotyczyły żywności, dla której przepisy unijne określają wymagania dotyczące zwiększonego poziomu kontroli urzędowych (dotychczasowe rozporządzenie nr 669/2009) lub nakładające specjalne warunki dotyczące przywozu do UE z niektórych państw trzecich (m.in. dotychczasowe rozporządzenie nr 884/2014, nr 2015/175, nr 2017/186, nr 2018/1660, nr 211/2013 oraz nadal obowiązujące rozporządzenie nr 2016/6 (ostatnia zmiana: nr 2019/1787) oraz decyzja nr 2011/884/EU).

Szczegóły dotyczące stosowania ww. systemu, jak również obowiązujących przepisów znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://gis.gov.pl/dzialalnosc-gospodarcza/produkcja-i-obrot/traces/informacje-dla-importerow-zywnosci/.

Zaproszenie na Dzień Otwarty

Informacja

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim informuje, że dnia 31.10.2019 r. nie będą przyjmowane materiały do badań na nosicielstwo.

E-papierosy - materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli

MEN-i-GIS_Informacja-na-temat-zagrozen-dotyczacych-e-papierosow.pdf (187.6 KiB)

Konkurs "Leśne Inspiracje" - zapraszamy do galerii zdjęć

Wystawa "poznaj grzyby - unikniesz zatrucia"

Wystawa zostanie udostępniona dla szkół od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 14.00, po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu.

Wstęp Bezpłatny.

Informacji udzielają i zapisy prowadzą pracownicy Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie pod nr tel.: 22 432-10-02.

Zapraszamy.

SZCZEPIENIA OCHRONNE LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM

W dniach między 16 a 23 września 2019 r. przeprowadzona zostanie jesienna akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w następujących powiatach:

- łosicki,

- ostrowski z wyłączeniem gminy Wąsewo,

- siedlecki i m. Siedlce,

- sokołowski,

- węgrowski.

Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule – zostaną zrzucone z samolotu na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych.

Akcję ochronnych szczepień przeciwko wściekliźnie organizuje i nadzoruje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

Światowy Dzień Jamy Ustnej

Bezpłatne szkolenie: „Zasady dezynfekcji i sterylizacji w gabinetach kosmetycznych”

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego

Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Ostrzeżenie Państwowej Służby Hydrogeologicznej nr 1/2019

Dnia 19 czerwca 2019 r. w Miejskiej Szkole Artystycznej I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim odbyła się I Konferencja Szkoleniowa pt: „Zdrowie publiczne w obliczu aktualnych wyzwań i zagrożeń” zorganizowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mińsku Mazowieckim – Panią Dorotę Ziuzię-Lipiec. Była to pierwsza konferencja szkoleniowa rozpoczynająca cykl konferencji, których celem będzie przekazywanie wiedzy na temat bieżących problemów związanych ze zdrowiem publicznym.

Honorowy patronat wydarzenia objęli: Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński oraz Burmistrz Miasta Marcin Jakubowski.

Prelekcje prowadzili:

  • prof. dr hab. n. med. Zofia Zwolska: „Gruźlica – wyzwanie XXI wieku”
  • dr hab. prof. WIHiE Jerzy Bertrandt: ,,Choroby przenoszone drogą pokarmową przed i po wstąpieniu do Unii Europejskiej w Polsce i wybranych krajach Europy Wschodniej”
  • dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii: ,,Dlaczego wciąż wzrasta zachorowalność na odrę? Przegląd sytuacji epidemiologicznej odry w Polsce i w Europie”
  • Izabela Kucharska, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego: ,,Suplementy diety. Zasady bezpiecznej suplementacji”
  • mgr Jolanta Prochaska, Główny Inspektorat Sanitarny: ,,Aspekty organizacyjno-prawne szczepień ochronnych”
  • insp. Marek Safjański, Komendant Policji w Sochaczewie: ,,Charakterystyka rynku narkotykowego na terenie województwa mazowieckiego. Sposoby dystrybucji narkotyków”

W konferencji wzięli udział m.in.: poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej Teresa Wargocka, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego płk Tadeusz Nierebiński, po Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Arkadiusz Chełstowski, Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni z województwa mazowieckiego, kierownicy sekcji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, przedstawiciele służby zdrowia z powiatu mińskiego, Komendant Powiatowy Policji inspektor Sławomir Rogowski, Dyrektor WIHiE płk Robert Zdanowski, Dyrektor Miejskiej Szkoły Artystycznej I stopnia w Mińsku Mazowieckim Paulina Rzewuska-Korycińska.

Serdecznie dziękujemy prelegentom i gościom za udział w konferencji.

Do zobaczenia za rok!

Serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego

https://sk.gis.gov.pl/

Otwarcie Samorządowego Żłobka w Wielgolesie

9 maj 2019 r.

Światowy Dzień Zdrowia 2019

Informacja dla plantatorów i punktów skupu owoców i warzyw

Informacja dla plantatorów i punktów skupu owoców i warzyw

ZMIANA GODZIN PRACY W PSSE W MIŃSKU MAZOWIECKIM

 Od dnia 1.02.2019r. w każdą środę Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mińsku Mazowieckim będzie czynna w godzinach 730 -1700 

WYWIAD Z GŁÓWNYM INSPEKTOREM SANITARNYM

PAP: Ze statystyk GIS wynika, ze w ubiegłym miesiącu zmarło po zażyciu nowych substancji psychoaktywnych o połowę mniej osób niż w lipcu. W sierpniu weszła w życie ustawa antydopalaczowa. Czy pańskim zdaniem można już mówić o sukcesie w walce z dopalaczami?

 

Jarosław Pinkas: Jest zbyt wcześnie na oceny. O sukcesie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy odnotujemy stały trend spadkowy zatruć tymi substancjami. Nie wątpię, że to nastąpi, ale dane z jednego miesiąca to za mało, by wysnuwać wnioski. Wspomniana ustawa nakłada obowiązek na podmioty lecznicze zgłaszania przypadków zatruć i zgonów do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, więc paradoksalnie nie zdziwię się, jak wskaźniki w początkowym okresie wzrosną. Dane, którymi do tej pory dysponowaliśmy mogą być niedoszacowane. Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę, że sam termin „dopalacz” jest nieodpowiedni. Słowo to nie kojarzy się jednoznacznie źle. Przeciwnie może ono być nawet pewnym usprawiedliwieniem. Rodzice mogą ulec przekonaniom, że dopalacze pomagają np. skoncentrować się podczas nauki; że mogą przymknąć oko, kiedy dziecko mówi, że bierze substancje, które pomogą mu w nauce. Tzw. dopalacze, to po prostu nowe narkotyki. Taka nomenklaturę stosujemy w GIS i mamy nadzieję, że się ona zakorzeni. Rodzice, nauczyciele powinni wiedzieć, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tych trucizn.

 

PAP: Są już przepisy, czego jeszcze potrzeba żeby w sposób istotny ograniczyć ten problem? 

 

JP: Penalizacja nowych narkotyków na równi z tymi „klasycznymi” jest rzeczą niebywale istotną. Jeżeli będziemy mieli sędziów, którzy będą skazywać dilerów na wyroki bez zawieszenia, wówczas na rynku będzie mniej nowych substancji psychoaktywnych. Dla mnie, ci, którzy produkują i sprzedają te nowe narkotyki są zabójcami. Jestem jednak przekonany, że walka z nowymi narkotykami to przede wszystkim sprawa dobrej diagnozy, czyli odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie sięgają po dopalacze.

 

PAP: A jak Pan sądzi? Dlaczego ludzie sięgają po te nowe substancje?

 

JP: Być może, dlatego, że czują się nie akceptowani w środowisku rówieśniczym; może rodzice mają zbyt mało czasu, aby zająć się problemami dzieci; może nie mają czasu, aby usiąść wspólnie z dziećmi do stołu; może wszyscy w rodzinie funkcjonują z oczami w smartfonach zamiast z sobą rozmawiać; może są zabiegani, a dziecko szuka sposobów ucieczki do jakiejś innej rzeczywistości. Badania pokazują, że młodzież sięga po nowe narkotyki przede wszystkim dla rozrywki, niska cena i łatwa dostępność powodują, że substancje te konkurują np. z alkoholem i innymi używkami.

 

PAP: W tej sytuacji sama penalizacja nie wystarczy.

 

JP: Mamy załatwioną sprawę prawną. Teraz musimy postawić na edukację. Jednak na początku potrzebna jest dobra diagnoza, odpowiedź na pytanie, czego brakuje w rodzinie, czy na przykład dziecku brakuje sportu, czy innej umiejętności wykorzystania czasu.

 

PAP: Statystyki pokazują, że problem nie dotyczy jedynie dzieci i młodzieży. Średnia wieku wśród osób zmarłych po dopalaczach się podnosi. Wśród ofiar znajdują się również 50-latkowie.

 

JP: Także w tym wypadku trzeba postawić diagnozę, od czego ci ludzie uciekają, bo to za każdym razem jest ucieczka.

 

PAP: Kto miałby postawić tę diagnozę?

 

JP: Nie ma jednej instytucji, która mogłaby postawić tamę takiej degradacji społecznej. Mamy socjologów, psychologów społecznych, lekarzy oraz różne instytucje, takie jak: Główny Inspektorat Sanitarny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Instytut Psychiatrii i Neurologii, wreszcie Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Niewątpliwie sprawa używania nowych substancji psychoaktywnych jest też aspektem zdrowia publicznego.

 

PAP:  Jest Pan krajowym konsultantem z dziedziny zdrowia publicznego.

 

JP: I dlatego będą próbował te działania scalać i tę diagnozę społeczną przedstawić. Ale to jest praca na wiele miesięcy, a nawet lat. Jestem przekonany, że uda się nam przeciwdziałać tej degradacji społecznej.

 

PAP: W jaki sposób?

 

JP: Każdy może coś zrobić. Na przykład lekarze rodzinni czy pielęgniarki środowiskowo-społeczne mogłyby odegrać dużą rolę w mediach społecznościowych.

 

PAP: A jaką rolę ma GIS?

 

JP: To jest rola kluczowa, wynika ona z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. To jest zbrojne ramię ministra zdrowia. Ale też organizacja , która powinna do takich prozdrowotnych działań zachęcać, scalać je i organizować. Jesteśmy najważniejszą instytucją, która ma dbać o zdrowia publiczne.

 

PAP: Po raz kolejny użył Pan terminu „zdrowie publiczne”. Proszę wyjaśnić, o co chodzi.

 

JP: Definicja zdrowia publiczna jest prosta, choć znacząco wybiega poza medycynę.Odnosi się do wszystkich, zorganizowanych wysiłków państwa na rzecz poprawy zdrowia obywateli. A więc zdrowie publiczne to nie tylko medycyna naprawcza czy też działania profilaktyczne, np. badania przesiewowe, to także bezpieczne drogi, mądra edukacja prozdrowotna, polityka fiskalna państwa która promuje zdrowe produkty czy usługi, a zniechęca do tych szkodliwych, ale także bezpieczna żywność, czy w końcu cała medycyna stylu życia. A styl życia, to odżywianie, sport, spędzanie wolnego czasu, przeciwdziałanie depresji, czyli szerokie spektrum działań.

 

PAP: Określił Pan GIS, jako zbrojne ramię ministra. Czy potrzebuje ono nowych narzędzi do swoich działań?

 

JP: Ważne, żeby Państwowa Inspekcja Sanitarna była postrzegana jako instytucja edukacyjno-doradcza, a nie inspekcja restrykcyjna, penalizująca. Zależy mi na tym, żeby opisywać inspekcję sanitarną słowami: „autorytet”, „wiedza”, „fachowość”, „pomoc”, „edukacja”. Społeczeństwo, które czuje się bezpiecznie, to społeczeństwo dobrze wyedukowane. Ktoś musi tę edukację prowadzić. Jestem przekonany, że za pomocą 190 pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz 16 tys. pracowników w terenie mogę tego dokonać.

 

PAP: Zamierza Pan przebudować tę instytucję?

 

JP: Próbuję przebudować sposób postrzegania społecznego tej inspekcji. Ważne, żeby współdziała ona dla dobra gospodarki. Przedsiębiorca musi wiedzieć, że przychodzi do niego ktoś, kto mu pomoże w lepszym funkcjonowaniu jego biznesu; sprawi, że jego produkty będą bardziej bezpieczne. Pracownik inspekcji powinien być doradcą przedsiębiorcy.

 

PAP: Czyli mniej kontroli, mniej restrykcji?

 

JP: Na pewno powinno być mniej kontroli. Bo obecnie przedsiębiorcy mają kontrolę za kontrolą. Wiele robimy żeby kontroli było mniej. Powstaje Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Chcemy z nią ściśle współpracować.

 

PAP: Wspomniał Pan o Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.

 

JP: Przez rok zajmowałem się tym zagadnieniem i przedłożyłem premierowi sprawozdanie z mojej działalności. Mówi ono jednoznacznie, że powinniśmy mieć dwie kooperujące ze sobą inspekcje, ale tylko dwie. To wystarczy, aby przedsiębiorcy odczuli ulgę w sprawach kontroli.

 

PAP: Jakie instytucje mają wchodzić w skład Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności?

 

JP: Ma to być Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Handlowych Artykułów Rolno-Spożywczych. Mam nadzieje, że w jej skład wejdzie również część UOKIK-u, czyli Inspekcja Handlowa - choć to nie zostało jeszcze postanowione- oraz najważniejsza i największa – Państwowa Inspekcja Weterynaryjna. Przy takim układzie w jednej inspekcji mamy lekarzy roślin i zwierzą oraz funkcjonalne połączenie z Inspekcją Sanitarną.

 

PAP: Komu ma podlegać ta inspekcja?

 

JP: Uważam, że należy podjąć dyskusję, czy inspekcja ta powinna podlegać bezpośrednio premierowi, a nie ministrowi rolnictwa. Taka podległość sprawi, że będzie ona odbierana, jako inspekcja ukierunkowana na dobro konsumentów. W przypadku podległości ministrowi rolnictwa mamy wrażenie, że jest ona zorientowana na producentów żywności. Nikt na świecie nie powinien żywić wątpliwości, że mamy najlepszą żywność, ale także nie powinien mieć wątpliwości, iż potrafimy ją kontrolować.

STOP DOPALACZOM - INFOLINIA 800 060 800

"DOPALACZE”

ogólnopolska bezpłatna infolinia ws. dopalaczy

800 060 800

Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy, gdzie szukać pomocy i leczenia po ich zażyciu.
Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze.

Zgłoszenia w sprawie handlu nielegalnymi substancjami przyjmują także policja i centra powiadamiania ratunkowego pod numerem 112.

Środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne tzw. „dopalacze”, czyli nowe narkotyki są produktami o zróżnicowanym składzie. Zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób jak narkotyki. W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o działaniu: pobudzającym, halucynogennym i reklamowanym jako zbliżony do marihuany . Większość środków zastępczych charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet do śmierci.

 

Gdzie szukać pomocy?

 

800 060 800 – infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej

 

INFORMACJA DLA PODMIOTÓW LECZNICZYCH

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitrno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim informuje że od dnia 1 sierpnia 2018r. w związku z wejściem w życie zmiany w art. 100 pkt. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2018r. poz 160 z późn. zm.) podmioty lecznicze, które składają do organu prowadzącego rejestr wniosek o wpis lub wniosek o wpis zmian są zobowiązanie załączyć do wniosku nowe świadczenie.

Wzór oświadczenia zamieszczony jest na stronie: https://www.mazowieckie.pl/pl/dla-klienta/zdrowie/rejestry/rejestr-podmiotow-lecz/161,Pliki-do-pobrania.html

Dodatkowe informacje można uzyskać w Oddziale Organizacji Ochrony Zdrowia pod numerem telefonu: (22) 695 69 05 do 08.

.

INFORMACAJA DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z MIEJSCA OKAZJONALNIE WYKORZYSTYWANEGO DO KĄPIELI ZALEW KARCZUNEK

Europejski Tydzień Szczepień

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim informuje, że w dniach od 23 do 29 kwietnia br. będzie obchodzony Europejski TydzieńSzczepień.

Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup osób.

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zwraca szczególną uwagę na potrzeby i korzyści wynikające ze szczepień na każdym etapie życia.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „ Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep.”

W związku z powyższym zapraszamy mieszkańców Mińska Mazowieckiego zainteresowanych ww. tematem do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w dniu 23.04.2018r. w godz. 10;00 - 13;00 do pokoju Nr 17, lub kontakt telefoniczny na nr 25 758.22.32 wew.104.

WIOSNA BEZ PNEUMOKOKÓW. Zaszczep za darmo przeciw pneumokokom.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło akcję darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. rodzice dzieci z roczników 2013-2016 mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. To szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez bakterię Streptococcus pneumoniae. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka do szczepienia przez lekarza do 20 kwietnia 2018 r.!

Kto może zostać zaszczepiony?

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016). Jednocześnie informujemy, że dzieci objęte szczepieniami w ramach akcji, powinny być zakwalifikowane do szczepienia i zaszczepione pierwszą dawką w okresie od 20 marca – 20 kwietnia 2018 r. Akcja trwa do 30 czerwca 2018 r.

Jaka szczepionka?

Szczepienie będzie wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie
z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

W całym kraju powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne będą przekazywały szczepionki do przychodni i punktów szczepień. Zainteresowani rodzice i opiekunowie powinni kontaktować się z pediatrami - lekarzami pierwszego kontaktu. Szczepienia obejmą dzieci, które po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r.

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie, które najczęściej odpowiadają za poważne zakażenia bakteryjne u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola).

Nosiciele (także osoby dorosłe) mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi). Do nich należą: posocznica (sepsa) - uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów; zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów, wreszcie inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne).

Rekomendacje na temat akcji

Akcja ,,Wiosna bez pneumokoków” organizowana przez Ministerstwo Zdrowia i Państwową Inspekcję Sanitarną rekomendowana jest przez Krajowego Konsultanta ds. epidemiologii, Panią dr n. med. Iwonę Paradowską-Stankiewicz, której list adresowany do rodziców i opiekunów dzieci zamieszczamy poniżej.

Więcej informacji o akcji „Wiosna bez pneumokoków” można przeczytać na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/zaszczep-swoje-dziecko-przeciwko-pneumokokom-bezplatnie/

https://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/606-pneumokokii

1 Grudnia Światowy Dzień Waliki z AIDS

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny.

W punktach konsultacyjno diagnostycznych (PKD), gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w całym roku 2016 odnotowano 444 zakażenia HIV. W bieżącym – już 409.Warto działać na rzecz rozwiązania problemu epidemii HIV, także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu. Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi.

Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA !

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA.pdf (706.2 KiB)

DEPRESJA - Hasłem Światowego Dnia Zdrowia 2017r.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. Z tego względu niezwykle ważną dla każdego (nie tylko dla lekarza) kwestią jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia.

Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, jej objawy mogą mieć charakter zarówno nawracający, jak i przewlekły. Obecnie dostępne są coraz lepsze metody terapii, które z jednej strony zapewniają większą skuteczność, a z drugiej – są coraz mniej obciążające.

http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=186&wid=12&wai=&year=&back=%2F

Ulotka "PROFILAKTYKA ZATRUĆ POKARMOWYCH"

Ulotka Zatrucia pokarmowe.pdf (324.6 KiB)

Nowa lokalizacja Punktu Konsultacyjno - Diagnostycznego

Informujemy, że od 1 marca 2016 Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny robiący bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, który do tej pory działał przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie zmienia swoją lokalizację.

Od 1 marca 2016 r. funkcjonuje przy ul. Nugat 3 (Ursynów) w Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji, od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 - 20.00 oraz środy, piątki i soboty w godz. 10.00 - 14.00. (dojazd Metro Imielin, dalej trzy przystanki linią 148 do przystanku Nugat (kierunek Wiatraczna).

 

Światowe Dni Młodzieży

Światowy Dzień bez Tytoniu 2016