Aktualności

INFORMACJA DLA PODMIOTÓW LECZNICZYCH

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitrno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim informuje że od dnia 1 sierpnia 2018r. w związku z wejściem w życie zmiany w art. 100 pkt. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2018r. poz 160 z późn. zm.) podmioty lecznicze, które składają do organu prowadzącego rejestr wniosek o wpis lub wniosek o wpis zmian są zobowiązanie załączyć do wniosku nowe świadczenie.

Wzór oświadczenia zamieszczony jest na stronie: https://www.mazowieckie.pl/pl/dla-klienta/zdrowie/rejestry/rejestr-podmiotow-lecz/161,Pliki-do-pobrania.html

Dodatkowe informacje można uzyskać w Oddziale Organizacji Ochrony Zdrowia pod numerem telefonu: (22) 695 69 05 do 08.

.

p.o Dyrektora Powiatowej Stacji

Sanitarno-Epidemiologicznej

w Mińsku Mazowieckim

 

Ewa ELgas-Jurek

 

INFORMACAJA DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z MIEJSCA OKAZJONALNIE WYKORZYSTYWANEGO DO KĄPIELI ZALEW KARCZUNEK

Europejski Tydzień Szczepień

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim informuje, że w dniach od 23 do 29 kwietnia br. będzie obchodzony Europejski TydzieńSzczepień.

Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup osób.

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zwraca szczególną uwagę na potrzeby i korzyści wynikające ze szczepień na każdym etapie życia.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „ Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep.”

W związku z powyższym zapraszamy mieszkańców Mińska Mazowieckiego zainteresowanych ww. tematem do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w dniu 23.04.2018r. w godz. 10;00 - 13;00 do pokoju Nr 17, lub kontakt telefoniczny na nr 25 758.22.32 wew.104.

WIOSNA BEZ PNEUMOKOKÓW. Zaszczep za darmo przeciw pneumokokom.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło akcję darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. rodzice dzieci z roczników 2013-2016 mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. To szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez bakterię Streptococcus pneumoniae. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka do szczepienia przez lekarza do 20 kwietnia 2018 r.!

Kto może zostać zaszczepiony?

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016). Jednocześnie informujemy, że dzieci objęte szczepieniami w ramach akcji, powinny być zakwalifikowane do szczepienia i zaszczepione pierwszą dawką w okresie od 20 marca – 20 kwietnia 2018 r. Akcja trwa do 30 czerwca 2018 r.

Jaka szczepionka?

Szczepienie będzie wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie
z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

W całym kraju powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne będą przekazywały szczepionki do przychodni i punktów szczepień. Zainteresowani rodzice i opiekunowie powinni kontaktować się z pediatrami - lekarzami pierwszego kontaktu. Szczepienia obejmą dzieci, które po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r.

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie, które najczęściej odpowiadają za poważne zakażenia bakteryjne u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola).

Nosiciele (także osoby dorosłe) mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi). Do nich należą: posocznica (sepsa) - uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów; zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów, wreszcie inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne).

Rekomendacje na temat akcji

Akcja ,,Wiosna bez pneumokoków” organizowana przez Ministerstwo Zdrowia i Państwową Inspekcję Sanitarną rekomendowana jest przez Krajowego Konsultanta ds. epidemiologii, Panią dr n. med. Iwonę Paradowską-Stankiewicz, której list adresowany do rodziców i opiekunów dzieci zamieszczamy poniżej.

Więcej informacji o akcji „Wiosna bez pneumokoków” można przeczytać na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/zaszczep-swoje-dziecko-przeciwko-pneumokokom-bezplatnie/

https://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/606-pneumokokii

1 Grudnia Światowy Dzień Waliki z AIDS

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny.

W punktach konsultacyjno diagnostycznych (PKD), gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w całym roku 2016 odnotowano 444 zakażenia HIV. W bieżącym – już 409.Warto działać na rzecz rozwiązania problemu epidemii HIV, także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu. Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi.

Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA !

FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA.pdf (706.2 KiB)

DEPRESJA - Hasłem Światowego Dnia Zdrowia 2017r.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. Z tego względu niezwykle ważną dla każdego (nie tylko dla lekarza) kwestią jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia.

Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, jej objawy mogą mieć charakter zarówno nawracający, jak i przewlekły. Obecnie dostępne są coraz lepsze metody terapii, które z jednej strony zapewniają większą skuteczność, a z drugiej – są coraz mniej obciążające.

http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=186&wid=12&wai=&year=&back=%2F

Ulotka "PROFILAKTYKA ZATRUĆ POKARMOWYCH"

Ulotka Zatrucia pokarmowe.pdf (324.6 KiB)

Nowa lokalizacja Punktu Konsultacyjno - Diagnostycznego

Informujemy, że od 1 marca 2016 Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny robiący bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, który do tej pory działał przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie zmienia swoją lokalizację.

Od 1 marca 2016 r. funkcjonuje przy ul. Nugat 3 (Ursynów) w Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji, od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 - 20.00 oraz środy, piątki i soboty w godz. 10.00 - 14.00. (dojazd Metro Imielin, dalej trzy przystanki linią 148 do przystanku Nugat (kierunek Wiatraczna).

 

Archiwum aktualności

Nie ma dostępnych aktualności.

Światowe Dni Młodzieży

Światowy Dzień bez Tytoniu 2016